Zadzwoń 693 33 66 33

Ile można mieć punktów karnych?

Ile można mieć punktów karnych?

ile mozna miec punktow karnychJak sprawdzić punkty? Wiele takich i podobnych pytań pojawia się wśród kierowców, zarówno przyszłych, jak i tych którzy posiadają już prawo jazdy. Choć dla większości kierowców najboleśniejszą karą za wykroczenia drogowe wydaje się być wysoki mandat, to za złamanie przepisów dostaje się również punkty karne. 

Zatem, ile punktów karnych można mieć? Kodeks drogowy określa dwa progi, których przekroczenie grozi skierowaniem na ponowny egzamin. Maksymalna ilość punktów jaką można mieć na swoim koncie wynosi:

  • 24 punkty w przypadku doświadczonych kierowców,
  • 20 punktów dla kierowców ze stażem krótszym niż rok.

Ile mam punktów karnych?

To pytanie pojawia się najczęściej w głowach kierowców, którzy złamali przepisy drogowe. Czy da się sprawdzić ile punktów karnych się zgromadziło? Jak sprawdzić punkty karne? 

Liczbę punktów można sprawdzić na dwa sposoby. To, ile punktów karnych się posiada zweryfikować można na komisariacie policji lub przez Internet na stronie obywatel.gov.pl. W przypadku wyboru opcji sprawdzenia punktów online, potrzebny będzie profil zaufany lub dowód osobisty z elektroniczną warstwą oraz specjalny czytnik. 

Gdy już wiesz, ile ogółem można mieć punktów karnych, warto dowiedzieć się także Ile punktów karnych grozi za poszczególne przewinienia. Jakie wykroczenia są karane najdotkliwiej? Wysokie mandaty grożą przede wszystkim tym, którzy wsiadają za kierownicę pod wpływem alkoholu. Jeśli kierowca posiada od 0,2 do 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu, wówczas popełnia wykroczenie. Kontrolowany spodziewać się może 10 punktów karnych, sądownej kary grzywną w wysokości nawet do 5000 zł, aresztu do 30 dni i utraty uprawnień do kierowania pojazdami na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Surowe kary spotykają również kierowców, którzy nie ustąpili pierwszeństwa pieszym, w sytuacji gdy jeden samochód zatrzyma się przed pasami, a drugi zignoruje ustąpienie pierwszeństwa. W tej sytuacji także grozi kierowcy 10 punktów karnych i mandat w wysokości 500 zł. 

Powyższe przykłady to tylko kilka przewinień z wielu, jakie związane są z możliwością uzyskania dużej ilości punktów. To ile punktów karnych otrzymać można za dane złamanie przepisów sprawdzić można w taryfikatorze. 

A co się dzieje w przypadku uzyskania większej liczby punktów, niż ta jaka ustalona jest przez kodeks drogowy? Jak już wspomnieliśmy, przekroczenie ustalonego limitu punktów karnych skutkuje skierowaniem na kontrolny egzamin - teoretyczny i praktyczny. Oblanie oznacza tylko jedno - utratę prawa jazdy, a tym samym uprawnień do prowadzenia pojazdu. Jak uniknąć nie zdania egzaminu kontrolnego? Wówczas warto zdecydować się na jazdy doszkalające. To doskonałe rozwiązanie, które pozwala podnieść wiedzę teoretyczną i zdolności praktyczne. 

Przekroczeniu ustalonego limitu punktów można zapobiec biorąc udział w szkoleniu organizowanym przez WORD. Odpłatne szkolenie trwa 6 godzin i pozwala zredukować ilość punktów o 6. To sposób dedykowany kierowcom, którzy posiadają prawo jazdy dłużej niż rok i posiadają na swoim koncie nie więcej niż 24 punkty karne.