Zadzwoń 693 33 66 33

Jakie badania na prawo jazdy?

Jakie badania potrzebne są na prawo jazdy?

jak wygladaja badania na prawo jazdyJak wyglądają badania na prawo jazdy? Ile są ważne? Ile kosztują badania na prawo jazdy? Te i inne pytania pojawiają się wśród przyszłych kierowców.

Jak powszechnie wiadomo, prawo jazdy to dokument, który uprawnia do prowadzenia danych pojazdów po drogach publicznych. Stan zdrowia kierowców musi być wystarczająco dobry, by nie stwarzać niebezpieczeństwa na drodze. Badania lekarskie na prawo jazdy są zatem obowiązkowe. Każdy przyszły kierowca musi liczyć się z tym, że przed rozpoczęciem kursu konieczne jest wykonanie badań. 

Ile kosztują badania na prawo jazdy?

Koszt badania lekarskiego na prawo jazdy to jednorazowy wydatek rzędu 200 zł. Należy wziąć to pod uwagę decydując się na kurs prawa jazdy. Ośrodki szkolenia kierowców często oferują różne zniżki i rabaty. Zdarza się, że koszty badania na prawo jazdy wliczone są w cenę kursu. 

Jak wygląda proces badania na prawo jazdy?

Badanie lekarskie na prawo jazdy przeprowadzane jest przez wyspecjalizowanego lekarza orzecznika uprawnionego do wystawienia odpowiednich zaświadczeń. Badania najczęściej przeprowadzane są w Ośrodku Szkolenia Kierowców, do którego zapisał się kandydat, co znacznie ułatwia przejście całego procesu. W innych sytuacjach konieczne jest odwiedzenie Centrum Medycyny Pracy. 

Jakie badania należy wykonać przed kursem na prawo jazdy?

Zakres badań jakie muszą zostać wykonane przez przyszłego kierowcę uzależniony jest od kategorii o jaką się ubiega. Na wizycie lekarz weryfikuje stan psychiczny, ocenia wzrok, słuch oraz zmysł równowagi. Dodatkowo osłuchuje serce, bada układy oddechowy i nerwowy oraz pobiera krew w celu określenia poziomu cukru i wykrycia ewentualnej cukrzycy.  A jak wygląda właściwe badanie na prawo jazdy? 

Wizyta rozpoczyna się od ogólnego wywiadu, podczas którego lekarz ocenia stan psychiczny i ewentualne wskazówki mogące świadczyć o uzależnieniu od alkoholu. Następnie badany jest wzrok i słuch kandydata. Wady wzroku i słuchu nie stanowią w większości przypadków przeciwwskazań do uzyskania prawa jazdy. Jeżeli jednak przyszły kierowca nosi okulary czy soczewki lub aparat słuchowy musi zabrać je ze sobą na wizytę i poinformować lekarza o tym fakcie. 

Po zakończeniu badań lekarz wydaje orzeczenie, na którym u niektórych osób mogą pojawić się określone kody. Dotyczą one zazwyczaj wad wzroku - oznaczenie kodem 01. Warto tutaj zwrócić uwagę na to, co dokładnie odnotował lekarz, bowiem poszczególne kody oznaczają co innego:

  • 01.01 - konieczność jazdy wyłącznie w okularach,
  • 01.02 - konieczność jazdy tylko w soczewkach,
  • 01.06 - możliwość stosowania okularów lub soczewek, 

W większości przypadków badania lekarskie na prawo jazdy są formalnością. Sama wizyta trwa kilkanaście minut, jednak zdarza się, że lekarz wykryje problemy ze zdrowiem. Wówczas kieruje kandydata na dodatkowe, specjalistyczne badania. 

Ile ważne są badania? Obecnie wszystkie kategorie prawa jazdy w Polsce są terminowe. Najdłuższy okres ważności to 15 lat, jednak może być on krótszy w zależności od stanu zdrowia kierowcy.