Zadzwoń 693 33 66 33

Prawo jazdy kat. B+E

Prawo jazdy kat. B+E – OSK Bajka - Poznań

Prawo jazdy kat. B+E - kurs prawa jazdy | PoznańNauka jazdy w kat. B+E możliwa jest po wcześniejszym zdaniu prawa jazdy w kat. B. Przepisy jasno określają jakie naczepy mogą być holowane w ramach posiadanych uprawnień. Prawo określa cztery sytuacje dopuszczające holowanie w kategorii B. Zgodnie z obowiązującą ustawą, kierujący spełniając odpowiednie warunki, może ciągnąć nie tylko lekką przyczepę, ale także taką o DMC przekraczającym 750 kilogramów. W pierwszej opcji DMC nie może być większe niż 4250 kilogramów – czyli samochód do 3,5 tony plus przyczepa do 750 kilogramów. Przepisy dodatkowo określają tonaż przyczepy – w zależności czy jest ona wyposażona we własne hamulce, czy nie.

Nauka jazdy kat. B+E – dla kogo?

Prawo jazdy kat. B+E jest konieczne w przypadku, kiedy kierujący ma zamiar poruszać się zestawem (samochód plus naczepa) o masie przekraczającej łącznie 7 tysięcy kilogramów. Kurs na prawo jazdy w kat. B+E podzielony jest na dwie części – wiedzę teoretyczną oraz praktyczną. Wykłady teoretyczne trwają 20 godzin lekcyjnych. Podczas wykładów kierowcy przypominają sobie nie tylko ogólne zasady ruchu drogowego, ale również poznają techniki jazdy samochodem holującym ciężki ładunek. Na część praktyczną przypada 15 godzin zegarowych, w tym 4 godziny przeznaczone są specjalnie na poruszanie się poza terenem zabudowanym, gdzie dozwolona prędkość przekracza 70 km/h.

Podczas części praktycznej kursu kierowca poznaje zasady przejeżdżania przez skrzyżowanie, nawracania, jak również manewru bezpiecznego wyprzedzania. Kierowca uczy się na placu manewrowym między innymi:

  • jazdy po łuku do przodu oraz do tyłu,
  • ruszania na wzniesieniu,
  • parkowania prostopadłego przodem oraz wyjazdu z miejsca parkowania tyłem,
  • parkowania prostopadłego tyłem oraz wyjazdu przodem
  • parkowania skośnego, oraz wyjazdu tyłem.

Nauka jazdy – Poznań

Zapisać się na prawo jazdy kat. B+E można w jednym z naszych trzech oddziałów. Na stronie internetowej OSK Bajka znajdą Państwo niezbędne informacje dotyczące ceny kursów i terminów rozpoczęcia.