Zdawanie na prawo jazdy to ekscytujący czas, lecz pełen formalności. Wielu z nas, myśląc o tym uprawnieniu, ma w głowie głównie egzamin teoretyczny i praktyczny, jednak przed tym trzeba poświęcić godziny na odpowiednie przygotowanie. Jest to minimum 30 godzin praktyki oraz teorii. Kto jednak myśli o czasie, który poświęca się na zebranie dokumentów? Orzeczenia lekarskie, wizyta u fotografa i wniosek o numer PKK! W tym artykule wyjaśnimy, co należy wiedzieć, by ten ostatni – profil kierowcy – był całkowicie zrozumiałym etapem.
Numer PKK – co to jest profil kierowcy?
Profil kandydata na kierowcę to dokument, bez którego wydanie prawa jazdy jest aktualnie niemożliwe. Czym jednak właściwie jest PKK? Zawiera on wszelkie niezbędne informacje na temat kandydata, który o prawo jazdy się ubiega. Elektroniczny dokument generowany jest przez organ, który wydaje prawo jazdy i zawiera on zestaw danych, które potwierdzają uprawnienia i pozwalają na identyfikację danej osoby. Dla każdego profilu kierowcy przypisany jest jeden numer.
Do czego potrzebny jest profil kandydata na kierowcę?
Założenie profilu kierowcy niezbędne jest przy ubieganiu się o prawo jazdy, jednak jego ważność zawęża się tylko do jednej kategorii prawa jazdy. Dlatego, jeśli planujecie Państwo ubiegać się o kolejną kategorię kierowania pojazdami, musicie ubiegać się o wydanie nowego profilu kandydata.
Informacje w nim zawarte ułatwiają przekazywanie danych i weryfikowanie ich przez ośrodki. Nr PKK pozwala zorientować się, czy kandydat nie ma np. zakazu kierowania pojazdem, a także poznać liczbę zrealizowanych godzin jazd. Profil PKK pozwala podejść do kursu, a po jego aktualizacji także zdać egzamin teoretyczny i praktyczny.
Czy trzeba założyć PKK?
Tak, wyrobienie dokumentu lub odpowiedni status PKK jest niezbędny, jeśli:
- ubiegasz się o wydanie prawa jazdy,
- ubiegasz się o kolejne uprawnienia kierowania pojazdami,
- zwrot prawa jazdy,
- przywrócenie uprawnień kierowania pojazdami,
- wymieniane jest zagraniczne prawo jazdy (z wymaganym egzaminem teoretycznym).
Kto może założyć profil kierowcy?
Wniosek o profil kierowcy może złożyć każdy, kto jest obywatelem RP i ma lat 18 (lub mniej, za zgodą opiekuna prawnego). Osoby, które nie są obywatelami Rzeczypospolitej Polskiej, muszą przebywać na jej terenie minimum 185 w roku kalendarzowym.
Numer PKK – co potrzebne, by otrzymać profil kandydata na kierowcę?
Aby PKK zostało przyjęte przez wydział komunikacji, musisz mieć ze sobą następujące dokumenty:
- Wniosek o wydanie prawa jazdy – taki dokument do wypełnienia wydają szkoły jazdy. Możesz je także znaleźć w internecie.
- Orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem.
- Orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem (w przypadku profilu kandydata ubiegającego się o prawo jazdy kat. C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E).
- Aktualne zdjęcie osoby ubiegającej się o nr PKK (należy dostarczyć fotografię o wymiarach 3,5 × 4,5 cm, obejmującą wizerunek od czubka głowy do górnej części barków, w pozycji frontalnej, z zamkniętymi ustami, bez nakrycia głowy – gdzie twarz zajmuje od 70% do 80% zdjęcia).
- Dowód osobisty (alternatywnie: paszport, karta pobytu lub kserokopia wizy pobytowej).
- Pisemna zgoda rodzica (jeśli o wydanie profilu kandydata ubiega się osoba niepełnoletnia).
- Ksero prawa jazdy (jeśli już go masz – a także tłumaczenie, jeżeli jest to dokument zagraniczny).
Nowy profil kandydata na kierowcę – wniosek w wydziale komunikacji
Kiedy mamy już zebrane wszystko, by otrzymać nr PKK – jak wyrobić dokument? Złożyć wniosek (który zawiera wymagane dokumenty) można w wydziale komunikacji urzędu miasta lub gminy, pod który podlegamy (zgodnie z zameldowaniem), a dokładniej – w oddziale praw jazdy.
Nr PKK – decyzja wydziału komunikacji
Po wyrażeniu zgody, profil kandydata na prawo jazdy jest tworzony, a numer PKK zostaje wygenerowany i przekazany w okresie do dwóch dni od złożenia wniosku. Jeśli otrzymacie Państwo odmowną decyzję – nie musi to oznaczać, że status prawa jazdy został zamrożony na zawsze. Funkcjonuje bowiem również tryb odwoławczy. W ciągu 14 dni od otrzymania decyzji możecie Państwo złożyć odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego – za pośrednictwem organu, przez który składaliście Państwo wniosek o profil kierowcy. Złożenie takiego odwołania jest darmowe.
Ile kosztuje profil kierowcy?
Założenie profilu kandydata na kierowcę (= otrzymanie nr PKK) jest całkowicie bezpłatne. Jeśli jednak udzielamy pełnomocnictwo do jego wyrobienia, a osoba upoważniona nie jest spokrewniony z nami w stopniu bliskim, to poniesiemy koszt w wysokości 17 złotych. Warto również pamiętać, że z kolei za samo wyrobienie prawa jazdy należy zapłacić – jest to koszt rzędu 100,50 zł.
Wniosek PKK online – czy można założyć profil kierowcy przez internet?
Czy można złożyć wniosek o profil kandydata na kierowcę online? Okazuje się, że tak – numer PKK online otrzymasz po wypełnieniu formalności na stronie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Do załatwienia sprawy wystarczy zarejestrować się, wybrać opcję „Złóż wniosek” i zaznaczyć wybrany urząd, a następnie sprawę związaną z prawem jazdy. Tam uzupełniamy informacje, przesyłamy skany dokumentów stwierdzających zdolność do kierowania pojazdami (wspomniane orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań psychologicznych i zdrowotnych) i inne niezbędne informacje, a na końcu dokonujemy elektronicznego podpisu.
Jak sprawdzić swój numer PKK?
Jak sprawdzić numer PKK? Jeśli nie macie Państwo już pojęcia, jaki macie numer PKK, ponieważ go zgubiliście – jedynym rozwiązaniem będzie udanie się do wydziału komunikacji, który odpowiedzialny był za jego wygenerowanie – czyli ten, w którym otrzymaliście profil kandydata na kierowcę. Tam otrzymacie Państwo ponowny wydruk tego samego numeru PKK.
Jeśli jednak chcecie sprawdzić swój status prawa jazdy (czy jest zgodny z tym, jak przebiega kurs prawa jazdy), można to zrobić np. na stronie info-car.pl. Jeżeli spodziewacie się Państwo, że PKK zostało zaktualizowane przez WORD, możecie podać PESEL, imię i nazwisko, a na stronie wyświetli się aktualny status.
Ile czeka się na numer PKK?
Prawo jazdy jest uprawnieniem bardzo wyczekiwanym – szczególnie przez tych, którzy właśnie wchodzą w świat na drodze i nie mogą się doczekać, aż zaczną kurs. Na szczęście – numer profilu kandydata na kierowcę nie przedłuża tego oczekiwania. Odbiór dokumentu możliwy jest bowiem już w trakcie pierwszej wizyty. Jeśli urząd miejski sprawdza dokładniej dokumenty, zajmuje mu to do dwóch dni. Jeżeli jednak potrzeba będzie dodatkowych wyjaśnień (związanych z poprawnością wniosku lub w ramach sprawdzenia kwalifikacji), może to potrwać maksymalnie do dwóch miesięcy.
Ile jest ważny numer PKK?
Ile czasu jest ważny numer PKK? Tu mamy dobrą wiadomość – jeśli porzuciliście Państwo starania o prawo jazdy i chcecie je kontynuować – nie będzie potrzebny nowy profil kierowcy! Numer PKK jest bowiem bezterminowy i pozostanie ważny już na zawsze.
FAQ:
- Profil kierowcy – co potrzeba, by go utworzyć?
Aby uzyskać nr PKK i otrzymać prawo jazdy, trzeba udać się do urzędu odpowiedniego dla danego miejsca zamieszkania i zabrać wniosek (otrzymany od szkoły jazdy) oraz dokumenty (orzeczenia lekarskie, dowód osobisty, aktualne zdjęcie + ewentualnie zgoda opiekuna prawnego oraz aktualne prawo jazdy – ksero). Miejsce złożenia to wydział komunikacji.
- Czy można otrzymasz profil kierowcy online?
Tak! Aby otrzymać numer PKK – niezbędny, by dostać prawo jazdy – nie trzeba wychodzić z domu. Wszelkie wymagane dane i dokumenty można przesłać za pośrednictwem strony internetowej Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Na końcu dokonujemy podpisu elektronicznego i wszelkie formalności mamy z głowy – a PKK zostaje wydane zgodnie z regulacjami.
- Czy trzeba założyć nowy profil kierowcy dla kolejnej kategorii?
Jeśli dana osoba ma już prawo jazdy, a chce ubiegać się o kolejną kategorię, musi złożyć wniosek o drugi numer PKK. Każdy profil przypisany jest bowiem do jednej kategorii uprawnień i nie można korzystać z niego wielokrotnie.