Wielu kursantom na sam dźwięk słowa „egzamin” serce zaczyna szybciej bić, a tu okazuje się, że poza właściwym, państwowym egzaminem jest jeszcze wewnętrzny zdawany w szkole nauki jazdy. Na czym polega egzamin wewnętrzny na prawo jazdy? Czy jest się czego bać? Z odpowiedziami przychodzi ten artykuł!
Egzamin wewnętrzny na prawo jazdy – co to jest?
Egzamin wewnętrzny na prawo jazdy, w przeciwieństwie do egzaminu państwowego, jest przeprowadzany w ośrodku szkolenia kierowców, w którym uczył się kursant, a nie w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego. To jednak jedyna istniejąca między nimi różnica – poza tym zadania stawiane przed kursantem w trakcie egzaminu wewnętrznego będą obejmowały ten sam zakres materiału i umiejętności co egzamin państwowy.
Wewnętrzny egzamin ma bowiem na celu przygotowanie kursanta do zdawania egzaminu w WORDzie – zapoznanie go ze sposobem przeprowadzania egzaminu, a tym samym zredukowanie stresu podczas właściwej próby. To również świetny sposób na sprawdzenie, czy przyszły kierowca posiadł całą niezbędną wiedzę i umiejętności potrzebne do zdania właściwego egzaminu i samodzielnego prowadzenia pojazdów. Nie warto więc niepotrzebnie się nim stresować, a zamiast tego dobrze wykorzystać otrzymaną szansę na sprawdzenie swoich sił.
Jak wygląda egzamin wewnętrzny na prawo jazdy?
Tak samo jak w przypadku egzaminu państwowego egzamin wewnętrzny dzieli się na dwie części – teoretyczną i praktyczną. Obie zostaną przeprowadzone dopiero po zakończeniu przez uczestnika całego kursu, czyli po wyjeżdżeniu wszystkich godzin.
Egzamin wewnętrzny teoretyczny
Ta część egzaminu przeprowadzana jest w sali wykładowej przy użyciu testu komputerowego, czyli dokładnie tak, jak ma to miejsce w WORDzie. Trwa ona 25 minut i obejmuje 32 pytania – 20 z wiedzy podstawowej i 12 ze specjalistycznej. Każde pytanie ma tylko jedną prawidłową odpowiedź (spośród trzech możliwych), a liczba punktów, jaką można uzyskać za każdą z nich, będzie zależała od tego, jakie znaczenie ma dane pytanie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wewnętrzny egzamin teoretyczny to dobry sposób na zapoznanie się ze specjalną klawiaturą, z pomocą której udziela się odpowiedzi. Dzięki temu będzie można sprawnie operować nią podczas właściwego egzaminu i uniknąć niepotrzebnych pomyłek.
Warto pamiętać, że do teoretycznego egzaminu wewnętrznego można podchodzić dowolną liczbę razy – trzeba jednak go zdać, aby móc przejść do próbnej części praktycznej. Niektóre OSK ograniczają jednak liczbę możliwych podejść danego dnia, np. do dwóch, jednocześnie zachęcając kursantów do powtórzenia materiału przed kolejną próbą. Nie trzeba przy tym martwić się o dodatkowe koszty, tak jak w przypadku egzaminu państwowego – wszystkie egzaminy wewnętrzne są w pełni darmowe, gdyż stanowią część zakupionego kursu.
Egzamin wewnętrzny praktyczny
Po zdaniu wewnętrznego egzaminu teoretycznego przyszły kierowca może przejść do części praktycznej próbnego egzaminu. Rozpoczyna się ona na placu manewrowym – dokładnie tak jak w przypadku właściwego egzaminu. Na początku kursant musi przygotować pojazd do jazdy oraz sprawdzić jego stan techniczny. Następnie przechodzi się do wykonania zadań na placu manewrowym. Instruktor przyjmuje wtedy rolę egzaminatora, dlatego podczas zadań na łuku i wzniesieniu nie będzie przebywał w pojeździe. Po zakończeniu tej części następuje wyjazd z placu i przejście do wykonania zadań w ruchu drogowym, takich jak włączanie się do ruchu, jazda po skrzyżowaniu czy parkowanie.
Warto wiedzieć, że w trakcie egzaminu wewnętrznego praktycznego realizuje się wszystkie przewidziane dla egzaminu państwowego zadania, nawet jeśli kursant popełnił błędy, które w przypadku właściwego egzaminu spowodowałyby jego zakończenie. Oznacza to, że nawet jeśli popełniona zostanie zbyt duża liczba błędów na placu manewrowym, kursant i tak wyjdzie w miasto – chyba że jego zachowanie zagrażałoby życiu i zdrowiu uczestników ruchu drogowego.
Po zakończeniu próbnego egzaminu praktycznego instruktor informuje kursanta o popełnionych błędach i je omawia. Jeśli próba zakończy się wynikiem negatywnym, konieczne będzie wybranie terminu kolejnego próbnego egzaminu oraz ustalenie dalszego zakresu szkolenia, który pozwoli na uzyskanie umiejętności potrzebnych do zdania egzaminu. Oznacza to, że nie można zakończyć szkolenia w OSK bez zdania egzaminu wewnętrznego – dopiero gdy instruktor po zakończonym egzaminie wewnętrznym uzna, że kursant jest odpowiednio przygotowany do jazdy, można będzie zapisać się na egzamin państwowy.
Tak samo jak w przypadku wewnętrznego egzaminu teoretycznego próbna część praktyczna jest w pełni darmowa. Należy jednak liczyć się z koniecznością wykupienia dodatkowych jazd, jeśli instruktor zasugeruje przećwiczenie problematycznych zadań.
Jak przygotować się do egzaminu wewnętrznego na prawo jazdy?
Do wewnętrznego egzaminu teoretycznego najlepiej przygotować się, regularnie uczestnicząc w zajęciach teoretycznych w trakcie szkolenia. Warto również korzystać z materiałów, jakie udostępnia swoim kursantom wiele ośrodków szkolenia kierowców, np. podręczników lub płyt CD. Po zapoznaniu się z całym zakresem materiału rozwiązanie zadań nie powinno sprawiać żadnego problemu. Można również sprawdzić swoją wiedzę, rozwiązując przykładowe testy teoretyczne złożone z pytań z bazy WORD, a nawet przerobić wszystkie zadania – są one bowiem udostępniane na stronie internetowej Ministerstwa Infrastruktury. Choć pytań jest ponad 3000, ich dwu- albo nawet trzykrotne przerobienie zapewni niemal 100-procentowy sukces zarówno na egzaminie wewnętrznym, jak i państwowym.
Natomiast do części praktycznej egzaminu wewnętrznego najlepiej przygotować się poprzez aktywne uczestnictwo w jazdach. Dobry instruktor przedstawi kursantowi wszystkie niezbędne zagadnienia oraz przećwiczy z nim konkretne zadania tak długo, aż przyszły kierowca poczuje się pewnie za kółkiem. Nie należy również bać się zadawania pytań – część praktyczna kursu to idealny moment, aby rozwiać swoje wątpliwości i w ten sposób poradzić sobie z każdym zadaniem podczas egzaminu praktycznego.
Egzamin wewnętrzny na prawo jazdy – Poznań
Wszystkie ośrodki szkolenia kierowców są zobowiązane do przeprowadzenia egzaminu wewnętrznego dla każdego kursanta – niezależnie od tego, w jakim mieście realizowany jest kurs. Należy pamiętać, że egzaminy wewnętrzne mają na celu przede wszystkim przygotowanie przyszłego kierowcy do bezproblemowego zdania egzaminu państwowego, a nie zbędne zestresowanie go. Warto więc podejść do niego pozytywnie – zawsze można spróbować raz jeszcze, nie martwiąc się dodatkowymi kosztami, jak miałoby to miejsce w przypadku egzaminu państwowego. W OSK Bajka organizujemy kursy na prawo jazdy w Poznaniu w przyjaznej atmosferze, dzięki którym można bezstresowo posiąść wszystkie umiejętności niezbędne do zdania egzaminu państwowego oraz bezpiecznego poruszania się po drodze.
FAQ:
- 1. Co jeśli nie zdam egzaminu wewnętrznego praktycznego?
Bez zdania wewnętrznego egzaminu praktycznego nie można zakończyć kursu, a tym samym zapisać się na egzamin państwowy. Bez problemu można jednak powtórzyć egzamin wewnętrzny – każda próba jest darmowa, natomiast może być konieczne wykupienie dodatkowych jazd, aby przyswoić niezbędne umiejętności.
- 2. Czy trzeba zdać egzamin wewnętrzny na prawo jazdy?
Tak. Aby ukończyć kurs na prawo jazdy i móc przystąpić do państwowego egzaminu, trzeba mieć zdany egzamin wewnętrzny w OSK – zarówno część teoretyczną, jak i praktyczną. Można jednak wielokrotnie podchodzić zarówno do części teoretycznej, jak i praktycznej egzaminu wewnętrznego.
- 3. Ile trwa egzamin wewnętrzny na prawo jazdy?
Część teoretyczna trwa maksymalnie 25 minut, natomiast czas trwania części praktycznej nie jest stały – maksymalnie może wynieść 40 minut, natomiast minimalnie 25. Należy pamiętać, że podczas wewnętrznego egzaminu praktycznego wykonywane są wszystkie zadania, nawet jeśli kursant popełnił taką liczbę błędów, która zakończyłaby egzamin państwowy.