Testy na prawo jazdy – zarówno egzamin teoretyczny, jak i praktyczny – wymagają wiele przygotowań i nazywa się je „najbardziej stresującymi egzaminami w życiu”. Warto więc przygotować się do prawa jazdy, by oszczędzić swój czas i pieniądze na kolejnych podejściach, ale także zadbać o brak nerwów. Wyjaśniamy więc, jak wygląda egzamin na prawo jazdy B i jak dobrze się do niego przygotować.
Egzamin teoretyczny – prawo jazdy kat. B
Egzamin teoretyczny na prawo jazdy uchodzi za dużo łatwiejszy od praktycznego. W rzeczywistości wszystko zależy jednak od przyswojonej wiedzy. W ramach kursu odbywa się minimum 30 godzin zajęć, które mają przygotować do egzaminu teoretycznego. W ich trakcie prowadzący objaśnia podstawowe zasady dotyczące kierowania pojazdami oraz odpowiada na wszelkie trudne pytania o ruchu drogowym.
Po zajęciach uczestnicy często otrzymują materiały, na podstawie których mogą przygotować się do egzaminu państwowego. Nie jest to jedynie zbiór informacji, ale często także pytania zatwierdzone przez Ministerstwo Infrastruktury przeznaczone do nauki testów – przyzwyczajenia się do formy i sprawdzenia swojej wiedzy z zagadnień, które występują na egzaminie teoretycznym.
Testy na prawo jazdy kat. B w praktyce
Choć kursanci są przygotowani z wiedzy specjalistycznej, jak i oczywiście podstawowej, oficjalna baza pytań może zaskoczyć. Właśnie dlatego niezwykle często przyszli kierowcy na własną rękę poświęcają czas na naukę, nawet po zakończeniu zajęć. Same pytania można znaleźć nie tylko w materiałach, ale między innymi w różnych aplikacjach, które przeznaczone są do indywidualnie przeprowadzanych powtórek. Dodatkowe chłonięcie wiedzy i wielokrotne jej testowanie jest polecane – w ten sposób możecie Państwo upewnić się, że jesteście przygotowani do egzaminów teoretycznych najlepiej, jak się da.
Ile trwa egzamin teoretyczny na prawo jazdy?
Sam teoretyczny egzamin na prawo jazdy kat. B trwa jedynie 25 minut. Warto jednak wiedzieć, ile jest pytań na prawo jazdy – każdy test to 32 pytania jednokrotnego wyboru. Dzielą się na część podstawową oraz specjalistyczną. 20 pytań dotyczy wiedzy podstawowej, a cała reszta (12) to specjalistyczne pytania egzaminacyjne.
Przygotowując się do prawa jazdy, trzeba wiedzieć, że wystarczy zdobyć jedynie 68 punktów na 74 możliwe. Dlatego wielu zdaje test na prawo jazdy kat. B za pierwszym podejściem. Część teoretyczną nietrudno bowiem opanować, szczególnie ze względu na to, że wielu z nas znane są już zasady dotyczące uczestników ruchu. Wiele wiemy już jako piesi bądź rowerzyści, a ośrodki szkolenia kierowców objaśniają nam aspekty spoza naszej wiedzy.
Jako aktywni pasażerowie często obserwujemy też sytuacje na drodze – wiemy, że nie należy parkować w dowolnym miejscu i znamy wiele znaków drogowych oraz zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wystarczy więc dopełnić swoją wiedzę, poznać bliżej aktualne pytania, a znacząco zbliżymy się do zdobycia prawa jazdy.
Egzamin praktyczny – kat. B
Kiedy testy na prawo jazdy mamy już za sobą, musimy zdać część praktyczną. W ramach kursu otrzymujemy 30 godzin jazd, które mają przygotować nas do egzaminu praktycznego. Instruktor nauki jazdy zajmie się omówieniem i wykonaniem każdego manewru, który wymagany jest przez egzaminatorów w ośrodkach WORD. Wiele ośrodków szkolenia kierowców dysponuje terenem, gdzie kursant może przećwiczyć łuk lub górkę na placu manewrowym. Często instruktor przeprowadza też symulacje egzaminu, by oswoić kursanta z formą i zminimalizować jego stres w trakcie egzaminu państwowego.
Na jazdach przygotowujących do egzaminu państwowego kursant zna już znaki drogowe i zasady poruszania się po drogach publicznych. Czasem testy na prawo jazdy ma już za sobą. Dzięki temu wystarczy jedynie oswoić się z pojazdem i poznać oraz podszkolić swoje umiejętności. Jeśli nie zdamy za pierwszym razem – nie ma co się obawiać. Zdarza się to bardzo często, a ośrodki szkolenia kierowców oferują też możliwość wykupienia dodatkowych jazd.
Jak jednak wygląda egzamin na prawo jazdy?
Praktyczny egzamin na prawo jazdy kategorii B rozpoczyna się od odpowiedzenia na losowane pytania egzaminatora. Dotyczą one świateł lub płynów, ale egzaminator może poprosić również o np. włączenie sygnału dźwiękowego (klaksonu). Początek egzaminu na prawo jazdy wiąże się też z manewrami na placu. Jeśli zestaw wcześniejszych pytań egzaminacyjnych nie sprawił problemu, zdający musi wykonać łuk oraz górkę.
Na egzaminie z prawa jazdy ruszamy na łuku – czyli pasie w kształcie litery „L”. Wymagane jest ruszenie z pierwszej koperty i zakręcenie na wspomnianym łuku, by zakończyć na kopercie na samym końcu – w pozycji prostopadłej do tej, od której zaczęliśmy. Zakazane jest nie tylko dotknięcie słupków, ale także wyjechanie za linię, zatrzymanie się w trakcie zaparkowanie poza dowolną linią koperty.
Zasady egzaminu na prawo jazdy kat. B wymagają też wykonania górki – czyli ruszenia „z ręcznego”, kiedy auto stoi w pozycji pod górkę. Jeśli uda się przejechać na drugą stronę, a samochód nie zgaśnie – ruszamy na miasto. Tam wykonujemy między innymi:
- parkowanie – prostopadłe, równoległe lub skośne;
- zawracanie;
- przejazd przez skrzyżowania równorzędne, z sygnalizacją świetlną, oznaczone znakami ustalającymi pierwszeństwo, rondo;
- wyprzedzanie, omijanie, wymijanie;
- zmiana pasa ruchu i kierunku jazdy w obie strony;
- przejazd przez przejście dla pieszych;
i wiele innych, które mogą różnić się od siebie – w zależności od przypadku, ale też infrastruktury miasta, w którym znajduje się WORD.
Ile trwa egzamin praktyczny na prawo jazdy?
Trudno określić, ile trwa egzamin na prawo jazdy, ponieważ niektóre trwają krócej, a niektóre dłużej – wszystko zależy od trasy, egzaminatora, zdającego, warunków panujących na drodze oraz tego, czy nie zakończy się wcześniej, z wynikiem negatywnym. Czas trwania wynosi bowiem 40 minut, jednak jeżeli wykonano wszystkie manewry wymagane na egzaminie państwowym, może on zakończyć się już po 25 minutach.
Jak przygotować się do zdania prawa jazdy?
Testy na prawo jazdy to wyłącznie kwestia zapoznania się z zagadnieniami, które pojawią się na teoretycznym egzaminie państwowym. Wystarczy więc poświęcić na nie czas i regularnie sprawdzać swoją wiedzę na symulowanych testach. Dzięki temu wiemy, czy zdamy na państwowym egzaminie z aktualną wiedzą. Jak już wspomnieliśmy, świetnym sposobem jest korzystanie z aplikacji, które sprawdzą się wszędzie tam, gdzie mamy chwilę czasu poza domem – nie tylko zabiją czas np. w kolejce do lekarza, ale też dobrze przygotują.
Myśląc o praktycznym egzaminie państwowym, możemy wziąć dodatkowe godziny jazd w danym ośrodku, jeśli nie czujemy się pewnie za kółkiem. Warto jednak sprawdzić się w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, nim wykupimy dodatkowe godziny. Co jednak najważniejsze – należy pozbyć się strachu i nie przejmować się, jeśli nie powiedzie się za pierwszym razem!
FAQ:
Jak zdać egzamin teoretyczny na prawo jazdy kat. B?
Aby zdać egzamin teoretyczny na prawo jazdy, trzeba poświęcić czas na wchłonięcie niezbędnej wiedzy, ale warto też wybrać odpowiedni tryb nauki. Często polecanym sposobem jest częste wykonywanie próbnych testów, które zawierają oficjalne pytania z egzaminu. Dzięki temu wiadomo, jaki jest postęp i co należy powtórzyć.
Jak wygląda egzamin praktyczny na prawo jazdy kat. B?
Kiedy okażemy dowód osobisty i wsiądziemy do auta, musimy odpowiedzieć na pytania dotyczące m.in. płynów czy świateł, wykonać manewr na łuku oraz górce i wyruszyć na miasto, gdzie czeka nas m.in. parkowanie czy zawracanie.
Jak zdać egzamin praktyczny na prawo jazdy kat. B?
Jeśli obawiamy się o zdanie egzaminu, można wykupić dodatkowe godziny jak w ośrodku szkolenia kierowców, a także powtórzyć wiedzę z egzaminu teoretycznego i popracować nad stresem.