Zadzwoń 693 33 66 33

Prawo jazdy kat. A

Prawo jazdy kat. A – informacje praktyczne

Prawo jazdy kat. A - kurs prawa jazdy na motor | PoznańW celu przystąpienia do kursu na prawo jazdy kat. A konieczne jest ukończenie 24 lat. W przypadku osób, które posiadają kategorię A2 przez okres minimum 2 lat, kursant może przystąpić do nauki, mając lat 20. Wyjątek stanowią także żołnierze, którzy kierują pojazdami sił zbrojnych, funkcjonariusze kierujący pojazdami Państwowej Straży Pożarnej, Policja oraz Straż Graniczna – wówczas kursanci mogą przystąpić do egzaminu w wieku 18 lat.

Nauka jazdy – jak wygląda w przypadku kat. A?

Kurs prawo jazdy kat. A obejmuje zajęcia teoretyczne oraz praktyczne. Zajęcia teoretyczne trwają 30 godzin. Podczas zajęć kursant zapoznaje się z zasadami ruchu drogowego, ze specyfikacją jazdy motocyklem oraz z elementami pierwszej pomocy. Zajęcia teoretyczne na prawo jazdy na motor odbywają się o różnych porach, dzięki czemu nawet osoby pracujące mają możliwość uczestnictwa. Do udziału w zajęciach teoretycznych zachęcamy także osoby posiadające prawo jazdy kategorii B – jest to nie tylko przypomnienie zasad panujących na drodze, ale również poznanie specyfiki jazdy jednośladem. Podczas zajęć teoretycznych kursanci mają obowiązek przystąpienia do badania medycznego, na podstawie których otrzymają orzeczenie lekarskie o zdolności prowadzenia pojazdu. Prawo jazdy na motor uprawnia do kierowania jednośladem o określonej pojemności, jeżeli kursant spełnia warunki formalne, zaliczył badania medyczne oraz uzyskał pozytywny wynik z egzaminu końcowego.

Nauka jazdy – zajęcia praktyczne

Zajęcia praktyczne odbywają się indywidualnie z instruktorem. W ich skład wchodzi nauka jazdy na placu manewrowym, jak również w ruchu miejskim. Podczas tych zajęć, kursant poznaje budowę motocykla oraz jego najważniejsze elementy – gaz, sprzęgło, hamulec oraz elementy związane z serwisowaniem jednośladu, np. smarowanie łańcucha. Podczas jazdy na placu, kursant doskonali sztukę utrzymywania równowagi podczas podstawowych manewrów – takich jak ruszanie, zatrzymywanie się czy wykonywanie ciasnych zakrętów. Prawo jazdy na motor zdobywa się poprzez zdanie egzaminu, do którego przygotowujemy kursanta podczas zajęć praktycznych oraz teoretycznych.

OSK Bajka Poznań – zapisy na prawo jazdy

Zapisy na prawo jazdy kat. A odbywają się w trzech miejscach. W mieście Poznań na osiedlu Wichrowe Wzgórze 23i, w Szkole Podstawowej Koziegłowy przy ulicy Poznańskiej oraz w Szkole w Jerzykowie przy ulicy Spokojnej 3. Zapraszamy także do skorzystania z kursu na prawo jazdy kat A1 oraz kursu prawa jazdy kat B

Zachęcamy do skorzystania z naszego kursu także mieszkańców okolicznych miejscowości: Kostrzyn, Biskupice, Kurnik, Pobiedzisko, Rataje, Suchy Las, Swarzędz oraz Winogrady.