Przepisy stosowane w ruchu drogowym muszą być dobrze znane przez każdego kierowcę. Okazuje się jednak, że manewr cofania na drodze jednokierunkowej wywołuje sporo pytań i wątpliwości nawet u tych najbardziej doświadczonych kierowców. Czy na drodze jednokierunkowej cofanie jest zabronione? Kiedy można wykonać manewr cofania? Sprawdź, co mówi prawo o ruchu drogowym w tym zakresie i zapoznaj się z teorią cofania, aby nie stwarzać zagrożenia bezpieczeństwa ruchu.
Droga jednokierunkowa a manewr cofania
Cofanie pojazdem na drodze jednokierunkowej jest dozwolone, ale tylko na niektórych jezdniach i w określonych sytuacjach. Przepisy w ruchu drogowym nie zakazują manewru cofania na drodze jednokierunkowej, natomiast kierowca może go wykonywać tylko wtedy, kiedy nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu. Co więcej, w każdej takiej sytuacji należy zachować szczególną ostrożność. Dowiedz się więcej, kiedy możesz cofać na drodze jednokierunkowej, a kiedy jest to absolutnie zabronione.
Cofanie na drodze jednokierunkowej — przepisy
Chociaż nie ma przepisu, który mówi o cofaniu na drodze jednokierunkowej, to w kodeksie znaleźć można zapisy, dotyczące ogólnych wymogów wykonywania tego manewru. Jak podaje szkoła jazdy w Poznaniu, zgodnie z Art. 23 ust. 1 pkt 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym: „Kierujący jest obowiązany […] przy cofaniu ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu i zachować szczególną ostrożność, a w szczególności […] sprawdzić, czy wykonywany manewr nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia„.
Kiedy cofanie na drodze jednokierunkowej jest zabronione?
Cofanie na drodze jednokierunkowej jest zabronione:
- w tunelu,
- na moście,
- na wiadukcie,
- na autostradzie lub drodze ekspresowej.
Cofanie pojazdem na jednej z wymienionych dróg jednokierunkowych stanowi nie tylko utrudnienie bezpieczeństwa ruchu, ale stwarza bezpośrednie zagrożenie. Manewr cofania na drodze jednokierunkowej, kiedy jest on zabroniony, znacząco zwiększa ryzyko spowodowania karambolu.
Kiedy można cofać na drodze jednokierunkowej?
Kiedy rodzaj jezdni jest inny, niż autostrada, droga ekspresowa, most, wiadukt lub tunel, na ulicy jednokierunkowej dozwolony jest manewr cofania pojazdem. Najczęściej kierowcy wykorzystują go w celu zaparkowania. Aby wykonać manewr cofania na drodze jednokierunkowej, kierowca jest obowiązany zapewnić bezpieczeństwo każdemu uczestnikowi ruchu drogowego. Jeśli zakaz cofania na drodze jednokierunkowej nie obowiązuje, kierujący pojazdem zobowiązany jest do zachowania szczególnej ostrożności oraz ustąpienia pierwszeństwa innym uczestnikom w ruchu drogowym.
Niezachowanie należytej ostrożności
Cofanie pojazdem na ulicy jednokierunkowej nie może powodować utrudnienia ruchu. Jeśli kierowca nie zachowa należytej ostrożności, a więc nie zwiększy swojej uwagi oraz nie dostosuje jazdy do panujących na drodze warunków, zagraża bezpieczeństwu innych uczestników ruchu drogowego. Tym samym, nieuważne cofanie na drodze jednokierunkowej może skutkować mandatem, zgodnie z Kodeksem wykroczeń. W przypadku kolizji wywołanej manewrem cofania na drodze jednokierunkowej, co do za zasady za winnego uznaje się kierowcę pojazdu, który cofa. Oczywiście, każdą sytuację należy rozpatrywać indywidualnie.
FAQ:
1. Czy cofanie na drodze jednokierunkowej jest dozwolone?
Jeżeli przepisy ruchu drogowego tego nie zabraniają, manewr cofania na drodze jednokierunkowej jest dozwolony. W każdej sytuacji cofanie pojazdem możliwe jest po osobistym upewnieniu się kierowcy, że manewr jest bezpieczny. Cofanie na drodze jednokierunkowej możliwe jest przy zachowaniu szczególnej ostrożności.
2. Kiedy cofanie pojazdem na drodze jednokierunkowej jest zabronione?
Manewr cofania na drodze jednokierunkowej nie zawsze jest dozwolony. Cofanie na ulicy jednokierunkowej jest zabronione zawsze na moście, wiadukcie, w tunelu, na autostradzie lub drodze ekspresowej.
3. Jak odbywa się manewr cofania na drodze jednokierunkowej?
Aby wykonać manewr cofania na drodze jednokierunkowej, kierujący pojazdem musi ustąpić pierwszeństwa innym uczestnikom ruchu drogowego oraz upewnić się, że nie utrudnia ruchu oraz nie stwarza zagrożenia bezpieczeństwa ruchu.