Ruszanie na wzniesieniu uznaje się za najłatwiejszy manewr, jaki należy wykonać na placu manewrowym podczas zdawania państwowego egzaminu praktycznego na prawo jazdy. Okazuje się jednak, że na górce wciąż niejedna osoba egzaminowana oblewa. Jak pokonać wzniesienia, jak ruszać, aby zadowolić egzaminatora? Przekonaj się, że wykonanie tego zadania wcale nie jest trudne, a ruszanie na wzniesieniu nie jest żadnym problemem.
Ruszanie pod górkę z gazem, czy bez?
Ruszanie pod górkę z powodzeniem można wykonać, korzystając z jednego z dwóch prostych sposobów. Realizacja tego zadania jest możliwa z użyciem gazu albo na samym sprzęgle. Instruktorzy, którzy pracują w szkole jazdy w Poznaniu, przyznają, że częściej zachęcają swoich kursantów do korzystania z metody ruszania na wzniesieniu z gazem. Sprawdź, dlaczego warto ruszać na górce z gazem. Oto najważniejsze zalety takiego sposobu:
- mniejsze ryzyko, że samochód zgaśnie,
- większa kontrola nad autem,
- mniejsze ryzyko stoczenia pojazdu.
Jak ruszać z ręcznego na wzniesieniu?
Ruszanie na wzniesieniu podczas państwowego egzaminu praktycznego na prawo jazdy zawsze odbywanie się z wykorzystaniem hamulca ręcznego. Dowiedz się, jak prawidłowo wykonać ruszanie z ręcznego, aby ocena egzaminatora była pozytywna. Pamiętaj, że o ile samo zaciągnięcie hamulca ręcznego nie stanowi większego problemu, o tyle jego opuszczanie należy wykonać w pewnej kolejności. Najpierw odciągnij dźwignię hamulca ręcznego do góry, a następnie wciśnij guzik. Jeśli wykonasz to zadanie w odwrotnej kolejności, hamulec ręczny nie zostanie spuszczony.
Jak wykonać ruszanie na wzniesieniu krok po kroku?
- Zatrzymaj się w wyznaczonym przez egzaminatora miejscu.
- Zaciągnij hamulec ręczny.
- Wciśnij pedał sprzęgła lewą nogą,
- Wrzuć pierwszy bieg.
- Połóż prawą rękę na dźwigni hamulca ręcznego.
- Delikatnie dodaj gazu prawą nogą.
- Powoli popuszczaj sprzęgło.
- Kiedy samochód zaczyna się „rwać” powoli zacznij spuszczać hamulec ręczny, jednocześnie popuszczaj sprzęgło.
Kiedy zadanie ruszania na wzniesieniu jest niezaliczone — część egzaminu praktycznego na prawo jazdy
Jeśli źle wykonasz zadanie ruszania na wzniesieniu, egzaminator da Ci jeszcze jedną szansę, aby wykonać ruszanie pod górkę w sposób prawidłowy. Nie zaliczysz tej części egzaminu praktycznego na prawo jazdy w sytuacji, w której:
- silnik samochodu zgaśnie,
- pojazd stoczy się dalej niż 20 cm.
Doskonale zdajemy sobie sprawę, że egzamin praktyczny na prawo jazdy jest wydarzeniem niezwykle stresującym, a sam stres może sprawić, że nawet najprostsze zadanie zostanie wykonane w sposób niewłaściwy. Jeśli opanowałeś już ruszanie na wzniesieniu, teraz opanuj swoje emocje. Pamiętaj, że zawsze masz dwie próby wykonania tego zadania. Kiedy zaliczysz ruszanie na wzniesieniu, pozostaje już tylko ostatni etap egzaminu praktycznego na prawo jazdy, czyli jazda po mieście. Być może już tylko 40 minut dzieli Cię od uzyskania uprawnień do prowadzenia pojazdu mechanicznego. Nam pozostaje już tylko trzymać za Ciebie kciuki!
FAQ:
1. Lepsze jest ruszanie na wzniesieniu z gazem czy bez gazu?
Instruktorzy zalecają wykonanie zadania ruszania pod górkę z wykorzystaniem gazu. Dzięki temu ruszanie na wzniesieniu obarczone jest znacznie mniejszym ryzykiem stoczenia się auta oraz zgaśnięcia silnika samochodu.
2. Czy do ruszania na wzniesieniach wykorzystuje się hamulec ręczny?
Tak. Po zatrzymaniu auta w wyznaczonym miejscu należy zaciągnąć hamulec ręczny, a następnie spuszczać go powoli, kiedy samochód zacznie się „rwać” po dodaniu gazu i popuszczaniu sprzęgła.
3. W jakiej sytuacji ruszanie na wzniesieniu nie zostanie zaliczone na egzaminie praktycznym na prawo jazdy?
Każda osoba egzaminowana ma prawo do podjęcia 2 prób ruszania na wzniesieniu. Egzaminator nie zaliczy tego zadania, jeśli silnik samochodu zgaśnie oraz wtedy, kiedy auto stoczy się z górki na odległość większą niż 20 cm.