Egzamin na prawo jazdy jest wymagający, trudny i skomplikowany, dlatego nie bez powodu wywołuje u wielu osób stres oraz emocje nieporównywalne z niczym innym. Ma na to wpływ zarówno presja społeczna, jak i duża ilość wymaganej wiedzy teoretycznej. Dochodzą do tego również umiejętności motoryczne, które zyskuje się wraz z czasem spędzonym za kierownicą. Największy stres podczas egzaminu teoretycznego wywołują najtrudniejsze pytania na prawo jazdy. Jedne są podchwytliwe, inne mniej lub bardziej skomplikowane. Poznaj wszystkie z nich już dziś, dzięki czemu jeszcze lepiej przygotujesz się do egzaminu.
Czym jest teoria?
Teoria, a w zasadzie bardziej oficjalnie egzamin teoretyczny, to pierwszy krok do możliwości uzyskania upragnionego prawa jazdy, które upoważnia do prowadzenia pojazdów wyszczególnionych w konkretnej kategorii. Egzamin teoretyczny jest pierwszym, z którym przyjdzie się zmierzyć kursantowi – dopiero po uzyskaniu wyniku pozytywnego można przejść do egzaminu praktycznego, który to sprawdzi umiejętności kandydata na kierowcę już w praktyce.
Niestety zdanie teorii nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Co roku rośnie liczba pytań szczególnie uciążliwych i kłopotliwych, na które można z łatwością udzielić zupełnie nieprawidłowej odpowiedzi. W ten sposób osoby odpowiedzialne za ustalanie pytań chcą w jakikolwiek sposób rozróżnić kandydatów myślących szybko i poprawnie od tych, którzy mają problem z udzieleniem prawidłowej odpowiedzi, biorąc pod uwagę wyłącznie to, co nakazuje logika.
Egzamin teoretyczny na kat. B składa się łącznie z 32 pytań, z czego 20 stanowi sprawdzian wiedzy ogólnej – wystarczy udzielić odpowiedzi twierdzącej lub przeczącej, a kolejne 12 – z wiedzy specjalistycznej. W tym drugim przypadku do wyboru są trzy odpowiedzi, bardzo często podobne do siebie, które świadczą o wiedzy (lub niewiedzy) kandydata względem konkretnej kategorii.
Na cały test ma się 25 minut. Ten pozornie długi czas należy jednak rozłożyć na aż 32 pytania, co przekłada się na:
- 20 sekund na przeczytanie pytania oraz 15 sekund na odpowiedź w przypadku 20 pytań z wiedzy ogólnej,
- 50 sekund na przeczytanie pytania oraz udzielenie prawidłowej odpowiedzi.
Płynący czas z całą pewnością można uznać za stresujący, a sama presja może spowodować, że wiedza przyswajana przez kursanta na przestrzeni wielu tygodni chwilowo „ucieknie z głowy”.
Najtrudniejsze pytania na prawo jazdy kat. B – które wywołują najwięcej problemów?
Najtrudniejsze pytania na prawo jazdy to takie, na które źle odpowiada większość kandydatów. Wbrew pozorom jest ich całkiem sporo – nie wszystkie jednak wymagają ogromnej wiedzy. Czasami wystarczy chwila zastanowienia się, a czasami sięgnięcie pamięcią nieco głębiej i spojrzenie na dane zagadnienie nieco szerzej.
- Dużo trudności wywołuje pytanie o nieprawidłową ilość oleju silnikowego. Wśród odpowiedzi wskazane są trzy – powyżej MAX, pomiędzy znakami MIN i MAX oraz poniżej znaku MIN. Wiele osób udziela błędnej odpowiedzi, gdyż zakłada, że chodzi o prawidłową ilość, podczas gdy tak naprawdę o nieprawidłową, zatem – powyżej MAX (jest go zbyt dużo).
- Podobnie duży problem jest w przypadku dość podchwytliwego pytania o możliwość wyprzedzania na przejściu dla pieszych – czy jest zabronione na każdym? Jak się okazuje, zdecydowanie nie. Na przejściu dla pieszych możesz wyprzedzać zawsze wtedy, gdy ruch jest kierowany sygnalizacją świetlną.
- Należy zachować szczególną ostrożność także w przypadku pytania o wyjazd tramwaju z pętli – czy kierujący pojazdem samochodowym, musi ustąpić mu pierwszeństwa przejazdu? Zdecydowanie nie – pojazd ten włącza się do ruchu, zatem to on musi ustąpić pierwszeństwa wszystkim pojazdom.
- Niektórzy niewłaściwie interpretują także znak „STOP”, który wcale nie obliguje do tego, aby zatrzymać się bezpośrednio przed nim. Informuje bowiem o tym, że trzeba zatrzymać się bezwzględnie przed wjazdem na drogę z pierwszeństwem, lecz w sposób, który nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu.
- Dużo problemów sprawia pytanie o możliwość zatrzymania pojazdu pod wiaduktem – czy można to zrobić zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem o ruchu drogowym? Jak się okazuje – tak, gdyż prawo zabrania tego czynu wyłącznie na wiadukcie, nie zaś pod nim. W dalszym ciągu kierowca jest obowiązany zachować szczególną ostrożność.
- Logika czasami sprawia nam niemały psikus. Aby zdać egzamin teoretyczny, być może niezbędna okaże się odpowiedź na pytanie, czy pojazd z włączonymi sygnałami świetlnymi oraz nadający sygnały dźwiękowe można uznać za pojazd uprzywilejowany. Okazuje się, że nie – pojazdy uprzywilejowane są dokładnie określone wyłącznie w art. 53. ust 1., sygnały służą wyłącznie w celach informacyjnych, nie opisują jednak pojazdu uprzywilejowanego.
Czy trudne pytania na prawo jazdy wymagają dużej wiedzy, czy logiki?
Niestety z reguły podchwytliwe pytania i duży stres wywołany upływającym czasem oraz odpowiedziami, z których żadna zdaje się nie pasować do samego pytania znacznie utrudniają skupienie na egzaminie. Wszystko to powoduje, że na pozornie prostym pytaniu można zniweczyć wszystkie swoje starania i nie zdać teoretycznego egzaminu na prawo jazdy. Staraj się ograniczyć stres i zmniejszyć ilość nerwów, jakkolwiek skomplikowane by się to nie wydawało. Niestety jest to zadanie znacznie trudniejsze niż wykucie wszystkich pytań oraz prawidłowych odpowiedzi na pamięć.
Test na prawo jazdy – teoria
Warto wiedzieć, że trudne pytania na prawo jazdy potrafią zniwelować wszelkie starania się o uzyskanie prawa jazdy, dlatego z naszej strony zachęcamy do skorzystania z oferty ośrodka szkolenia Bajka. Nasi wykładowcy chętnie wyjaśnią wszelkie zawiłości, odpowiedzą na trudne pytania w trakcie trwania kursu, a także przedstawią błędy, które popełnia najwięcej osób w trakcie ubiegania się o upragnione prawo jazdy. Najtrudniejsze pytania na prawo jazdy kat. B wcale nie muszą powodować stresu – wystarczy znać na nie odpowiedź jeszcze przed podejściem do egzaminu.
Teoria prawo jazdy – test, który sprawdzi Twoją wiedzę
Przed podejściem do egzaminu państwowego teoretycznego, warto odpowiednio wcześnie przygotować się na szczególnie trudne i uciążliwe pytania. Jest ich bardzo wiele i nie sposób wymienić wszystkich – warto zatem przewertować każde i starać się zrozumieć ich logikę oraz skojarzyć sobie prawidłową odpowiedź z czymś, co może w jakikolwiek sposób wspomóc w trakcie samego egzaminu. Ponadto trening czyni mistrza, dlatego warto rozwiązywać jak najwięcej testów przed przystąpieniem do egzaminu w celu utrwalenia wiedzy i zapamiętania tego, co sprawia największą trudność.
FAQ:
1. Jakie są najtrudniejsze pytania na prawo jazdy?
Najtrudniejsze pytania na prawo jazdy to przede wszystkim te podchwytliwe. Mogą być nawet stosunkowo proste w kwestii wymaganej wiedzy, lecz jednocześnie zawierać pozornie nieistotne szczegóły oraz sformułowania, które zupełnie zmieniają prawidłową odpowiedź.
2. Czym różnią się najtrudniejsze pytania na prawo jazdy kat. B od tych najłatwiejszych?
Najłatwiejsze pytania na egzaminie teoretycznym obejmują przede wszystkim takie, których odpowiedź jest jednoznaczna i prosta, a samo pytanie zadane w sposób niebudzący żadnych wątpliwości.
3. Czy na trudne pytania na prawo jazdy warto się dodatkowo przygotować?
Zdecydowanie tak – powinno się zwalczyć stres i czytać pytania nawet kilkukrotnie, zwracając uwagę nawet na pozornie najmniej istotne szczegóły. Często to właśnie one definiują prawidłową odpowiedź.